שר’ רוטשילד 70, תל אביב מס' רב- קווי : 03-5604938
צרו עמנו קשר
checked

האם אם רשאית לקחת את שני ילדיה הקטינים ולהגר חזרה לארץ מולדתה למרות שהאב נשאר בארץ?

האם אם רשאית לקחת את שני ילדיה הקטינים ולהגר חזרה לארץ מולדתה למרות שהאב נשאר בארץ?

 

בית המשפט לעניני משפחה בתל אביב בפסק הדין מיום 19.8.15 (תמ"ש 18024-01-11 ד.ד. נגד ג'.מ) כי האם רשאית לקחת את ילדיה. הבקשה נבחנה לאור עקרון טובת הילדים בלבד. בית המשפט מתחשב בדעת הילדים, איכות הקשר עם כל אחד מההורים, היכולת של ההורה שהמשמורת לא בידו לשמור על קשר עם הילדים למרות שהם לא יגורו באותה ארץ, ונכונות ההורה המשמרון לאפשר קשר כזה. כן בודק בית המשפט את מסוגלות הילדים להיקלט בסביבה אליה מתבקשת ההגירה.
במקרה הזה נתנו שתי חוות דעת של אותה מומחית, הראשונה קבעה שאין לאפשר לילדים להגר עם אימם והשניה מאוחרת יותר קבעה שכן. נקבע כי ההבדל הוא שכעת אין חשש שההגירה תגרום לנתק בקשר עם אביהם במיוחד יחסה המומחית משקל לכך שהאם שינתה את התנהלותה ואת המסרים שהעבירה לילדים לגבי הקשר ביניהם לבין אביהם. מה גם שהקטינים רצון להגר ובית המשפט התרשם שהדבר תואם את טובתם.
האם היא ההורה המשמורן ולכן בית המשפט יוצא מנקודת הנחה כי טובת הקטין לחיות במחיצת ההורה המשמורן גם אם הוא יהגר. כדי להוכיח אחרת על ההורה הנותר בארץ לשכנע את בית המשפט כי הוא יכול לשמש כמשמורן יחיד. במקרה הזה בית המשפט קבע כי "דמותו של האב רחוקה מלהיות דמות הורה היכול לשמש כמשמורן יחיד. בנסיבות אלו, אין אלטרנטיבה של ממש לאופציה של הגירת האם ללא הילדים".
בית המשפט אף לקח בחשבון שלמרות שהילדים גרים מגיל צעיר בישראל ולכן לכאורה הזיקה לארץ היא חזקה הרי מבחינות רבות היתה להם גם זיקה חזקה מאוד לארץ מולדתה. היא אף לימדה אותם את השפה כולל קריאה וכתיבה כך שיש להם את הכלים הפרקטיים והנפשיים להתגבר על קשיי הקליטה.