שר’ רוטשילד 70, תל אביב מס' רב- קווי : 03-5604938
צרו עמנו קשר
checked

פגיעות ספורט

אצל ספורטאים מקצועיים או העוסקים בספורט באופן קבוע שכיחות תופעות של פגיעות בגידים, בשירים ובעצים של כפות הידים, בשורש כפות הידיים, במרפקים, בזרועות, בכתפיים וברגליים או בגב. הפגיעות הללו נגרמות או מוחמרות בגלל התנועות החוזרות ונשנות של הגפה.

התערבויות ניתוחיות בשלב מוקדם של הפגיעה יכולה להקל על הסימפטומים של המחלה אולם אם הנפגע יחזור לעסוק באותו סוג עבודה פעמים רבות יחזרו הסימפטומים.

 

רוב ענפי הספורט היום הם מקצועניים ונזק שנגרם כתוצאה מכך עשוי להחשב כתאונת עבודה. המתח המתמשך שגורמת פעילות פיזית לפרקים גורם למיקרוטראומה ולינוון הסחוס של הפרק.

תפקידו הראשוני של סחוס הפרק הוא לחלק את המעמס ולהקטין את המתח על העצם הקרובה לסחוס. הסחוס הנו בעל אופי צמיגי ואלסטי ולכן מספק משטח עם חיכוך נמוך לפרק. אבל התכונות הללו של הסחוס עלולות להשתנות בעקבות מחלות, גיל ופגיעה הגורמים להפחתה בחוזק ובקשיחות של הסחוס.

 

מחקרים הוכיחו כי השתתפות רבה בספורט הדורש מאמץ ניכר במיוחד לאורך תקופה ממושכת וברמה גבוהה, עלולה להגביר את הסיכון להתפתחות האוסטאוארטריטיס.

פגיעה של מאמץ יתר חוזר נגרמת בשל שימוש יתר חוזר הגורם למיקרוטראומה לרקמות. ממצאים שכיחים במקרים אלו הם כאב מקומי ורגישות, חולשה, דלקת והגבלת השימוש באיבר- פגיעות שעשויות להגיע לכדי נכויות גבוהות והגבלה בכושר העבודה.

 

כמה מהפגיעות השכיחות יותר במאמץ הן: תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome),

אצבע הדק (Trigger finger), מרפק טניס ועוד.

מדוע נגרמות פגיעות גידים כתוצאה מפעילות ספורטיבית?

קרע של גיד יכול להגרם ממיקרוטראומה חוזרת שמפתחת מהעמסה מכנית מתמשכת באיזור הקריטי. כיום למשל מיחסים מקרים רבים של קרע גיד אכילס במסגרת פעילויות ספורטיביות לטכניקות אימון שאינן מתאימות. לעיתים דווקא זריקות מקומיות חוזרות להקלת הכאבים (להרדמת גיד אכילס) יכולות להוות סיבה חיצונית לפגיעה כזו.

ניוון הרקמה הוא ממצא שכיח בתלונות על פגיעה בגידים בענפי סורט שונים. פעילות משמעותית חוזרת ונשנית עלולה להוביל למיקרוטראומה מצטברת שמחלישה את רקמת הקולגן, את החומר שאינו קולגן ואת האלמנטים של כלי הדם של הגיד.

שימוש יתר יכול לגרום לבעיות כרוניות בגיד על ידי הפרעה ברמה המיקרו והמקרו של כלי הדם בגיד שגורמת בסופ של דבר לאי ספיקה של אספקת הדם באיזור. ברגע שיש ירדה באספקת הדם יחד עם הגדלת הפעילות הדבר מביא לחוסר חמצן מקומי רקמתי, להפרעה בתחזוה ובחילוף החומרים ויחד הכל מוביל לניוון הגיד.

 

המבנה של הגיד נפגע באופן מיקרוסקופי על ידי אותו מאמץ חוזר: סיבי קולגן של הגיד מתחילים להחליק זה על זה וכתוצאה מכך נפגע המבנה של סיבי הקולגן ונגרמת דלק, בצקת וכאב. לכן דלקת של הגיד, סביב הגיד ודלקת הגיד במקום החיבור שלו- הם סימנים קליניים מוקדמים ביותר הניתנים לגילוי של הנזק הנגרם משימוש יתר בגיד.

 

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

פגיעות במינסקוס לשחקני כדורסל

המינסקוס הצדדי (הלטרלי) יכול להיות פגיע לפגיעה מתמשכת ונתון לחבלות מסוג מיקרוטראומה כתוצאה מלחץ מאמץ חוזר הקשור לחתך או לשינוי כיוון תוך ריצה כתוצאה מתנועה סיבובית. שחקן מקצועי נתון בסכנת יתר בשעת משחק יותר מאשר בשעת אימון.

בנוסף נזק למינסקוס הצדדי עשוי לצור סימפטומים משניים כמו חוסר יציבות של פרק הברך או כאב במקומות אחרים. פגיעות שכאלו הקשורות לשימוש יתר מלוות בכאב כרוני ועלולות להתקדם לנקודה בה לא ניתן יהיה לבצע בכלל פעולה רצונית באותו פרק.

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

פגיעות בגידים אצל שחיינים

רוב התלונות בגין פגיעות בשחיינים הן תוצאה של מיקרוטראומה חוזרת או שימוש יתר. במקרים אלו חשובה מאוד מנוחה ונקיטת אמצעים שונים להפחתת התלהיך הדלקתי. פעמים רבות מקור הפגיעה היא בטכניקה לא מוצלחת של השחייה, וכן גורמים אחרים המהווים חלק מתכנית האימונים הכוללת של האתלט השחיין כמו למשל אימון במשקולות או תכנית אימון על אדמה יבשה אשר עלולים לתרום לפגיעה.

 

לראש העמוד לראש העמוד

פגיעות ספורט במרפק ובירך

רוב הפגיעות במרפק באתלטים הן כרוניות, של שימוש יתר. הדבר נגרם בעקבות העמסת יתר פנימית או חיצונית או שתיהן גם יחד הגורמות למיקרוטראומה ברקמות רכות כמו רצועות וגידים.

העמסת יתר פנימית היא למעשה הכח המתקבל מהתכווצות שרירים מרכזית או היקפית שיכולה להביא לדלקת הגיד או לפגיעה בשריר. העמסת יתר חיצונית לעומת זאת היא מתיחת יתר הנגרמת על ידי סיבוב יתר של הפרק הגורם לעומס יתר על הרקמה הרכב שממנה נגרמת מתיחה ואז התפרקות.

 

לראש העמוד לראש העמוד

פגיעות ספורט בכתפיים

הפרק המתנועע ביותר בגופנו הוא פרק הכתף ולכן הוא נחשף למאמץ יתר בעת ביצוע פעולות ספורטיביות רבות (כמו גם פעולות יום יומיות ועבודה). כתף עלולה להפגע ולהיות מוגבלת בתפקוד לא רק כתוצאה מטראומה ישירה או עקיפה אלא גם בשל עומס חוזר בסוגי ספורט הכרוכים בהשלכה (הרמת יד).

 

כאב כתף באתלט עם הרמת יד פעמים רבות קשה לאבחון. כיום מחקרים הראו כי סימפטומים של התנגשות וחוסר יציבות בפרק הכתף לעיתים קרובות קשורים זה בזה. הפרעה בתפקוד הכתף בענפי ספורט עם הרמת היד עלולה להיגרם בשל אי ציבות הכתף.

פעמים רבות חוסר יציבות הכתף יהיה "שקט" ולכן לא ניתן יהיה להוכיחו במבדקים הרגילים. אולם כיום נוטים לחשוב כי אותו חוסר יציבות שקט בכתף עלול להוביל למעגל קסמים מסוכן הכולל מיקרוטראומה והחלשה של מבנה קופסית פרק הכתף וכתוצאה מכך לכאבים בכתף.

 

דלקת כרונית ודלקת גיד ניוונית של שריר הסופרספינטוס שבכתף הן סיבה חשובה לכאב כתף פנימי. פגיעה בשריר זה לעיתים רחוקות תגרם על ידי ארוע בודד, אלא יותר על ידי נזק קל עד בינוני החוזר ונשנה באותו איזור. זהו "נזק מאמץ חוזר" והוא צורה של מיקרוטראומה שמשפיעה על חגורת הכתף.

 

פגיעות כתוצאה מהשלכת כדור בסיס נגרמות לרוב על ידי הצטברות של מיקרוטראומה הנובעת מתנועות השכה חוזרות. מחקרים הראו שפגיעות רבות של השכה ברמה תחרותית גבוהה, הן תוצאה של מיקרוטראומה שהחלה בגיל צעיר כאשר נמצא קשר משמעותי בין הגדלת מספר ההשלכות במשחקים לבין כאב כתף.

 

חוסר יציבות כתוצאה ממיקרוטראומה חוזרת נראה באתלטים בענפי ספורט של הרמת הזרוע עם התארכות ופגיעה בקופסית פרק כתף. לעיתים קרובות ימצא תת נקע מכאיב עם חוסר יציבות חד או רב כיווני.

שריר הרוטרור כף הוא המייצג הדינמי הראשוני של פרק הכתף ולכן הוא נמצא במתח ניכר בספורט המצריך הרמת הזרוע מעל לראש ובספורט בו יש מגע בין המשתתפים (היאבקות, ג'ודו וכו).

רוב הנפגעים יסבלו מכאב כרוני בכתף ולעיתים מחולשה בביצוע פעלות ספורט של הרמת הזרוע. לעיתים תמצא הגבלה על סיבוב חיצוני של הזרוע, אי יציבות הפרק ובעיות כתף.

 

תת נקע של הכתף הוא בעיה שכיחה ומתבטא בעיקר בתלונות של כאב וחוסר יציבות. בענפי ספורט של זריקה דלקת הגיד יכולה להתיות תוצאה משנית של התנגשות אך גם של אי יציבות כתוצאה ממשיכה או מלחיצה של הרוטרור כף. בנוסף תת הנקע עלול להתפתח לאחר מכן לנקע.

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

פגיעות מרפק אצל ספורטאים

הצורה השכיחה ביותר היא של אי יציבות Valgus, הנגרמת בדרך כלל לאתלטים הקשורים לספורט של זריקה (זריקת כידון, דיסקוס, כדור ברזל וכו). כתוצאה ממיקרוטראומה חוזרת לרצועה הקדמית של ה medial collateral ligament. פעמים רבות תלונות על כאבי כתף באתלט זורק עלולות להיות מבלבלות ויש צורך בהבנת האנטומיה של האיזור הבנת הביאומכניקה כדי להגיע לאבחנה הנכונה.

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

פגיעות של שחקני טניס

שחקני טניס מועדים לפגיעות מסוג "מרפק טניס".

הגורמים לפגיעה מסוג מרפק טניס היא שימוש לא נכון במכת גב של טניס. כך נגרמת מיקרוטראומה חוזרת ליחידה שריר-גיד הגורמת לדלקת ונזק ניווני לריקמה. כתוצאה מכך נגרמים שינויים שמובילים לפגיעה גלויה יותר כאשר האתלט מגיב לדרישות מוגברות של הספורט בו הוא עוסק. נזקים מסוג זה הם בעיתיים כי יש להם נטייה למצב כרוני ובגלל אירוע הנזק השכיח יחסית. טירונים במשחקי טניס נוטים יותר להפגע בעקבות מאמץ יתר של השריר. אימוץ הטכניקות שבשימוש שחקנים מתקדמים מגבלי את ההתכווצויות הלא מרכזיות ומקטין את שכיחות הפגיעה.

 

שחקני טניס צעירים מועדים לסוגים נוספים של פגיעות שהן תוצאה של מיקרוטראומה המלוות בכאב בכתף והגבלה בתנועות הכתף ופגיעות שלד נוספות וביניהן בולטות במיוחד פגיעות בגפיים התחתונות. 

 

לראש העמוד לראש העמוד