שר’ רוטשילד 70, תל אביב מס' רב- קווי : 03-5604938
צרו עמנו קשר
checked

רשלנות של סייעת וגננת בגן אשר לא השגיחו על פעוטה שנפלה ממתקן בחצר ושברה את המרפק

בית המשפט המחוזי יקבל את ערעורה של פעוטה בת שלוש וחצי וקבע כי על העריה ועל משרד החינוך (המדינה) לפצות אותה בשל שבר חמור במרפק שנגרם לה בעקבות נפילתה בגן מסולם חבלים.
בית המשפט קבע כי בין ילדי הגן לבין הגננת והסייעת יש יחסים המטילים חובת זהירות מיוחדת על צוות הגן, בעיקר משום שמדובר בילדים רכים בשנים. הם חייבים להשגיח על הילדים גם מפגיעה של גורם חיצוני (חי או דומם) וגם מפגיעה של הפעוט עצמו בו או באחרים.
גם אם מתקן השעשועים היה תקני ותקין לחלוטין עדין הוא יכול לסכן עד מאוד את המשתמשים בו אם הוא נעשה ללא השגחה, ואף הורה סביר לא היה מניח לילדו לטפס על מתקן שכזה ללא השגחה צמודה.
בית המשפט תיאר לדוגמא מתקן כמו מגלשה שיכול לסכן ילד רך בשנים אם יחליט לרדת בו בהליכה ולא בגלישה, או קרסולה שיכולה לגרום לפגיעה קשה בילד אם הוא אינו יושב בה. במקרים אלו הדבר היחיד שיכול למנוע תאונה בעקבות שימוש בלתי זהיר של הילד- הוא השגחתו של מבוגר אחראי.
בית המשפט קבע כי הסייעת שהיתה במקום ולא השגיחה היא האחראית לנזק שאירע (ולכן הערייה שהיא המעסיקה שלה חייבת בפיצוי) אולם בנוסף נקבע כי יש להטיל אחריות גם על הגננת (שהמדינה באמצעות משרד החינוך הוא המעסיק שלה). וזאת כי באותו זמן בו שהו 34 ילדים בחצר שיש בה מתקנים שהשימוש בהם מסוכן אם הוא נעשה ללא השגחה, היא היתה עם ילד אחד בתוך הגן. במצב זה הגננת עצמה היתה צריכה להיות מודעת לכך שאין זה סביר להשאיר את הסייעת לבדה עם כמות גדולה כזו של ילדים בחצר.
ע"א (ת"א) 21147-08-14 פלונית נ' עריית תל אביב ואח ניתן ביום 22.10.15